Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEkonomiİngiltere krizde mi? Sterlin dolar karşısında çöktü

İngiltere krizde mi? Sterlin dolar karşısında çöktü

İngiltere’de hayal kırıklığı yaratan perakende satış rakamlarına ek olarak, güvenli liman varlıklarına yönelik yoğun uçuş, as üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor ve ülkenin para birimini zayıflatıyor ve Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüyle sarsılmaya devam ediyor.

Uzmanların belirttiği gibi, artan bir Birleşik Krallık resesyon olasılığı artan dolar ile birleşerek sterlin düşüşünü kolaylaştırıyor.

Sterlin 1985’ten beri en düşük seviyesinde!

Sterlin,  %1 düşerek 1985’ten bu yana en düşük seviyesi olan 1.1351 dolara geriledi.

En son darbe, İngiltere perakende satışlarının , kötüleşen bir yaşam maliyeti krizi ve azalan güvenin tüketicileri harcamaları kısmaya zorlamasıyla Ağustos ayında sekiz ayın en hızlı düşüşünü gösteren rakamdan geldi .

Ulusal İstatistik Ofisi, perakende satışların Temmuz ayındaki %0,4’lük artışın ardından Ağustos ayında aylık %1.6 düştüğünü bildirdi. Okuma, -%0.5 ile beklenenden daha kötüydü.

MUFG analisti Derek Halpenny, “Bugünün yeni yayınlanan perakende satış verileri korkunçtu ” dedi. “Finansal piyasa oynaklığının arttığı koşullarda sterlin-dolar döviz kurunun daha da düşeceği görülüyor.”

İngiliz para birimi bu yıl yaklaşık %16 düştü. Neredeyse tüm ana para birimlerinin dolara düşmesiyle birlikte, çoğunlukla doların gücüyle zayıflamış olsa da, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta bir durgunluk ve yeni hükümetle ilgili siyasi belirsizliği de yansıtıyor. Hanehalkı bütçeleri, son 40 yılın zirvesine yakın, enflasyon tarafından sıkıştırılıyor.

Bu rüzgarlar diğer para birimlerine de yansımaya başladı. Sterlin 16 Eylül’de euro karşısında Şubat 2021’den bu yana en zayıf noktasına ulaştı .

Bu arada, geçen hafta yeni İngiliz lider Liz Truss , Ukrayna’daki savaşın ekonomik şokunu hafifletmek için artan tüketici enerji faturalarına ülkeye 100 milyar doları aşabilecek önlemlerle iki yıllık bir üst sınır ilan etti.

Saxobank’ın FX stratejisi başkanı John Hardy, ” İngiltere’nin bu devasa dış açıkları yönetmesiyle ve yeni başbakanın politikalarına eklenen risklerle birlikte, devam eden her şeyin öğütme senaryosu pound üzerinde ağırlık yapıyor ” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar