KYK kredi borç faizleri ne zaman silinecek? İşte bilmeniz gerekenler

169
KYK kredi borç faizleri ne zaman silinecek? İşte bilmeniz gerekenler
KYK kredi borç faizleri ne zaman silinecek? İşte bilmeniz gerekenler

Öğrenim kredisi ve katkı payı borçlarının ödeme şeklinin değişmesiyle 1 milyon 418 bin gence nefes aldırdı ve uygulamanın detayları netleşti. Sermayesi faizle üç katına çıkarılan Kredi ve Ağırlama Kurumu’nun borçları faizsiz ve cezasız olarak ödenebilir.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre, eğitim için kredi alanlar aldıkları tutarı ödeyecek. Eğitim kurumundan mezun olan veya herhangi bir nedenle eğitim kurumundan çıkarılanlar, borçlarını 2 yıldan başlamak üzere kredi aldıkları sürece aylık periyotlarda ödeyeceklerdir.

ÖDEME SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen düzenlemeye göre, eğitim için kredi kullananlar, borçlandıkları miktarı geri ödeyecekler. Hazine ve Maliye’den alınan rakamlara göre, kredi almaya devam edenler için yaklaşık 9,6 milyar lira ve geri ödemeleri devam eden borçlular için yaklaşık 17,4 milyar sterlin, toplam 27 milyar lira. Bugün itibarıyla 1 milyon 392 bin 629 kişinin öğrenim kredisi borcu, 25 bin 886 kişinin katkı kredisi borcu bulunuyor.

GERİ ÖDEME SÜRESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Eğitim kurumundan mezun olan veya herhangi bir nedenle eğitim kurumundan çıkarılanlar, krediyi almaları halinde 2 yıl sonra olmak üzere aylık dönemler halinde aidatlarını geri ödeyeceklerdir. Borçlu borcunun ertelenmesini talep ettiğinde, borçlunun çalışmadığının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından teyid edilmesi halinde, kredinin borcu ilk yıl ilavesiz ve kredi borcuna yüzde 10 ilavesi ile hesaplanacaktır. Önümüzdeki yıllarda her yıl için verilen miktar. Ancak ilgili yıldaki TÜFE’nin yüzde 10’dan az olması durumunda bu oran uygulanacaktır.

Üç defaya kadar erteleme yapılabilir. Ödemenin askerlik süresine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine kredi borcu ek ilaveler yapılmadan askerlik hizmetinin sonuna kadar ertelenir. Mali veya hukuki sebeplerle fayda sağlamayan ve yılı bütçe kanunlarında belirtilen tutarları aşmayan kredi borçları iptal edilir.

27 MİLYARLIK BORÇ SİLİNECEK

Kredi Yurtlar Kurumu’nun borçları faizsiz ve cezasız olarak kapatılabilir.

Öğrenci kredisi borçluları aldıkları tutarı ödeyeceklerdir.

Mezunlar veya işten çıkarılanlar, krediyi aldıktan 2 yıl sonra borçlarını aylık taksitler halinde ödeyeceklerdir.

Öğrenci kredisi borçluları ödünç aldıkları tutarı geri ödeyeceklerdir.

Halen kredi kullananlar için yaklaşık 9.6 milyar ve geri ödemeleri devam eden borçlular için yaklaşık 17,4 milyar lira borç temizlenecek.

Ödemenin askerlik süresine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine kredi borcu ek ilaveler yapılmadan askerlik hizmetinin sonuna kadar ertelenir.

Taksitlerin vadesinin belirlenmesinde son taksit ödeme tarihi esas alınacaktır.

SÜRESİNDE ÖDEMEYE DİKKAT

Zamanında ödenmeyen taksitler için son ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı hesaplanacaktır. Taksitlerin son taksit ödeme tarihine kadar ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda, ödenmeyen tutarlar takip için ilgili vergi dairesine bildirilecektir. Taksitlerin zamanaşımının belirlenmesinde son taksitin bitiş tarihi esas alınacaktır. Bu alacaklara ilişkin vergi gelirleri, gelecek ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na aktarılacak. Eğitimleri sırasında veya sonrasında vefat eden veya tam hastane sağlık kurulu tarafından yüzde 90 veya daha fazla malul olduğu kanaatine varılanların kalan aidatları silinir.

ENDEKS HESAPLANMAYACAK

Kredi alan veya kredi borcu henüz ödenmeye başlamamış olanlara eğitim kredisi ve katkı payı olarak verilen tutarlar için endeksleme yapılmayacaktır. Kredi geri ödemesi devam eden veya borcu takip için vergi dairesine beyan edilenler için öğrenim kredisi ve katkı payı olarak verilen tutarlara eklenen endeks tutarları iptal edilir.

Düzenleme başlangıç ​​tarihinden önce tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek ve henüz tahsil edilmeyen kredi taksitlerindeki endeks tutarları, izlenmek üzere vergi dairesine bildirilmesine rağmen, bakiye taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda izlenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz