Patronlar 2023 asgari ücret rakamını açıkladı: İşte dikkat çeken rakam

180
Patronlar 2023 asgari ücret rakamını açıkladı. İşte dikkat çeken rakam...
Patronlar 2023 asgari ücret rakamını açıkladı. İşte dikkat çeken rakam...

Dünyanın yaşadığı enflasyon sarmalının Türkiye’de de yaşandığını belirten işverenler, işçilerin enflasyonun altında ezilmemesi konusunda hemfikir.

Geçen yıl asgari ücret artışının esas alındığını vurgulayan işverenler, “Geçen yıl asgari ücret 4 bin 250 TL idi. Bir yıllık enflasyonun yüzde 85 olduğunu düşünürsek asgari ücretin 4 bin 250 TL’den yüzde 100 artışla 8 bin-8 bin 500 TL’ye çıkmasını normal karşılıyoruz.” Maliyetlerin de arttığını vurgulayan işverenler, asgari ücrete devlet teşviklerinin de dahil edilmesi gerektiğini vurguluyor.

“ENFLASYONA KARŞI KORUMALI”

İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Faruk Güzeldere, işçilerin enflasyondan korunması gerektiğini söyledi.

İşverenin çalışanlarını korumak için ara zam yaptığını hatırlatan Güzeldere, “Asgari ücret bir yıllık enflasyon oranlarına göre veriliyor. Geçen yılki asgari ücreti baz aldığımızda 8 bin-8 milyon 500 aralığı makul. Ancak bizim için devlet teşvikleri çok önemli.Maliyetlerimiz de çok arttı.Onların özellikle primlerde ciddi teşviklere ihtiyaçları var” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANIN ALIM GÜNÜ KORUNMALI”

İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın, “Asgari ücretin en azından vatandaşların alım gücünü koruyacak şekilde artırılması çok doğru bir karar. Ancak enflasyonun düşürülmesiyle bu sorunun çözülebileceğine inanıyorum” dedi.

Orka Holding yönetim kurulu üyesi Onur Orakçıoğlu, asgari ücrete tabi çalışanların alım gücünün korunmasının önemli olduğunu kaydetti. Kiğılı Başkan Yardımcısı Hilal Süerdem, dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik durumun herkesi etkilediğini belirterek, “Asgari ücretin artmasıyla birlikte maliyetler artacak, bu da enflasyonun yükselmesine neden olacak” dedi.

İTO’DAN BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücretin bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Avdagiç, “Nasıl Türkiye yatırım teşviklerinde bölgelere ayrılmışsa, asgari ücret bölgesel olarak belirlenmeli. İstanbul’daki asgari ücret ile 5-6 teşvik bölgesindeki asgari ücret aynı olmamalı.”

5-6 yılda gelir vergisi dilimlerinde asgari ücret kadar zam yapılmadığına dikkati çeken Avdagiç, şöyle devam etti:

“Net brüt kar marjı işçiler aleyhine kötüleşti. Bu kaybı telafi etmek için bir vergi ayarlaması yapmamız gerekiyor. SGK üst sınırı bizi çok zorluyor. Üst sınır 50 bin Sterlin’e dayanıyor. Üst sınırda oranın yeniden ayarlanması gerekiyor Asgari ücrete değil enflasyona. Yine kıdem tazminatı tavanı enflasyona bağlı. Orantılı olmalı.”

PATRONLARDAN 2023 ASGARİ ÜCRET RAKAMI GELDİ

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, asgari ücret tasarrufunu doğru bulmadıklarını belirterek, “Bu dönemde özellikle ücretliler enflasyon nedeniyle çok ağır baskı altında. Haklıyım, mecburuz. hakkını bir kenara bırak ve aynı gemide olduğumuzu düşün.”

Asgari ücretin asla 500 doların altına düşmemesi gerektiğini anlatan Erdemoğlu, “500 dolar baz alındığında cari dolar kuruna göre asgari ücretin en az 9 bin TL olması gerekiyor. Ancak yılbaşından sonra dolar da yükseliyor. Bu nedenle asgari ücretin 10 bin TL olması gerektiğine inanıyoruz. Sayıyı destekliyoruz” dedi.

Grubundaki şirketler arasında asgari ücret olmadığını anlatan Erdemoğlu, “Bu oran bizde hep yüksek oldu. Yeni zamdan sonra daha da vereceğiz.” açıklamasında konuştu.

“ENFLASYONU DURDURUN”

Enflasyonun çok ciddi bir sorun haline geldiğini belirten sendikalar, asgari ücret artışının diğer ürünlerdeki artışlarla seyreltildiğine işaret ediyor. Sendikalar, işçi enflasyonu durursa 8.500-9.000 asgari ücretin kabul edilebilir olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz