Son dakika: Marketlerdeki poşet fiyatı zamlandı

169
Son dakika Marketlerdeki poşet fiyatı zamlandı
Son dakika Marketlerdeki poşet fiyatı zamlandı

Son dakika… Marketlerdeki poşet fiyatı zamlandı. Alışverişte kullanılan poşet ücretleri 25 kuruştan 38,5 kuruşa çıkarıldı. Ücret vatandaşa yansımayacak.

Alışverişlerde kullanılan naylon poşetlerin geri dönüşüm vergisi 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren adet başına 38,5 kuruş olarak belirlendi. Vatandaşların alışveriş poşetleri için ödeyeceği 25 kuruşluk ücrette ise bir değişiklik olmadı. Bir anlamda marketler 38.5 liraya aldığı çantayı 25 kuruşa sattı ve 13.5 kuruş kaybedecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın bazı ürünlerden tahsil edilecek geri alım vergilerini yeniden tanımlayan kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara ekli listeye göre 2023 yılında birim başına; binek araç lastiklerinden 6 TL, araç akülerinden 15, 60 ve 150 kuruş/kg, pil ve şarjlı pillerden 6, 9,5, 15 ve 32 TL/Kg, 46 Lityum içeren araç akülerinden ve araç akülerinden TL/Kg, madeni yağdan /Kg’dan 1 kuruş, bitkisel yağdan, televizyon ve monitör gibi elektronik eşyalardan, telekomünikasyon cihazlarından 32 Kuruş/Kg, küçük ev aletlerinden 60 Kuruş/Kg, 80 Kuruş Buzdolapları ve klimalar dışındaki beyaz eşyadan /Kg, buzdolabı ve klimalardan 95 Kuruş/Kg, ilaçlardan 3,2 kuruş/kutu veya şişe geri kazanım vergisi alınacaktır.

Liste ile plastik, metal, cam ve karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajları ile ahşap ambalajlardan alınacak geri dönüşüm miktarları da belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz