Annem ve babamın kolesterolü yüksek. Ben de risk altında mıyım?

122
Annem ve babamın kolesterolü yüksek. Ben de risk altında mıyım?
Annem ve babamın kolesterolü yüksek. Ben de risk altında mıyım?

Her iki ebeveynin de kolesterol seviyeleri yüksekse, çocuğun yaşamı boyunca ve hatta doğumdan itibaren kolesterol geliştirme olasılığı çok yüksektir. Ailesel hiperkolesterolemi, dünya çapında en yaygın kalıtsal hastalıktır. Erken aterosklerotik ve kardiyovasküler hastalığa neden olduğu için Batı dünyasında birinci ölüm nedenidir. Yunanistan’da her yıl 400 çocuk, zamanında teşhis ve tedavi edilmezse erken kalp ve beyin hastalıkları geliştirme riski taşıyan hastalıkla doğuyor.

Kolesterolün düşürülmesi için diyet tedavisi

Kolesterolü düşürmede diyet tedavisi çok önemlidir. Diyet ağırlıklı olarak karbonhidratlardan (tercihen tam tahıllar), işlenmemiş tahıllardan, ω3 yağ asitleri açısından zengin balıklardan, yağsız etten, doymamış yağlardan, baklagillerden, sebzelerden, meyvelerden (çok fazla meyve suyu değil) oluşmalı, hayvansal ürünlerden ise yağlardan kaçınılmalı ve ölçülü tüketim yapılmalıdır. zeytinyağı

Süt ürünlerinin yağ oranı düşük olması iyidir, doymuş yağ (örneğin tereyağı), tuz ve şekerden kaçınılmalıdır. Kişinin beslenmesinde yapabileceği bir diğer değişiklik de bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş ürünleri günlük yaşamına dahil etmesidir.

Piyasada, bağımsız klinik araştırmalara göre “kötü” LDL kolesterolün 2 yıllık bir süre içinde %15’e kadar azalmasına yol açan margarinler, süt, yoğurt, yoğurt içeceği gibi çok çeşitli yiyecekler bulunmaktadır. -3 hafta, dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı bağlamında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz