Antep fıstığı kilosu ne kadar? (2022 Güncel fiyatlar)

231
Antep fıstığı kilosu ne kadar? (2022 Güncel fiyatlar)
Antep fıstığı kilosu ne kadar? (2022 Güncel fiyatlar)

Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan yer fıstığı, gıda sanayinde yaygın olarak kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Sert yapısı ve yeşil rengi ile dikkat çeken Antep fıstığı oldukça değerlidir. Kullanıcıların tercih ettiği bir ürün olan Antep fıstığı, tatlı ve pastalarda da kullanılabiliyor.

Antep fıstığının özellikleri

Antep fıstığının özellikleri göz önüne alındığında birçok yerde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Gıda sanayinde çeşitli sektörlerde kullanılan antep fıstığı üreticilere olumlu ve ekonomik katkı sağlamaktadır. Yer fıstığının sakız ailesinin bir üyesi olduğu bilinmektedir. Kabuklu yenilebilir bir meyve olan Antep fıstığı bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir. Yer fıstığı, fıstık ağaçlarından üretilir. Yağlı ve kabuksuz bir meyve olan yer fıstığı, şekerleme ve gıda sektörlerinde tercih edilebilir.

Üretim İran, ABD ve Çin’de yoğunlaşmakla birlikte farklı ülkelerde de üretilebilmektedir. Antep fıstığının etimolojisine bakıldığında Antep’teki işletmelerden dolayı bu ismi aldığı anlaşılmaktadır. Antep fıstığının bilimsel adı pistacia olarak bilinir. Bu kelime diğer ülkelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Antep fıstığı Türkiye’de 40’tan fazla ilde üretilmektedir. Antep fıstığının iklim özelliklerini karşılayan bölge Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Bu alan Türkiye’deki fıstık üretiminin yaklaşık %95’ini kapsamaktadır. Sıcak havaları seven bir ağaç olan fıstık, en çok Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde üretilir. Antep fıstığı dayanıklı ağaçlardan biridir. Sıcaklık farklılıklarına da dayanabilen ağaç, nemin yanı sıra birçok sorunu da tolere edebiliyor. Ağacın yüksekliği 10 metreye ulaşabilir. Tam olgunluğa ulaşan Antep fıstığı yapraklarının boyutu 10 ile 20 cm arasında olabilir. Yer fıstığının dışında kremsi bir kabuk var. İçeride yeşil renk ile bordo sarımsı arası zarsı bir yapı vardır. Fıstık ağacı ortalama iki yılda bir 50 kg veya 50 bin fıstık üretebilmektedir. 4 çeşit yer fıstığı vardır. Antep fıstığı, Siirt, Şam ve İran. İran fıstığı adı verilen tür, dünyada en çok yetiştirilen fıstık çeşitlerinden biridir.

Antep fıstığı besin değerleri

Yer fıstığı, besin açısından yoğun meyvelerden biridir. Yer fıstığı enerjiyi artırabilir. B6 vitamini içerir. Magnezyum ve mineraller açısından da zengin olan yer fıstığı, birçok kullanım alanı olan fonksiyonel bir meyve olarak biliniyor. Antep fıstığının kullanım alanına bakıldığında sadece tatlılarda kullanılmadığı anlaşılmaktadır. Yer fıstığı şarküteri ürünleri ile de kullanılabilir. Antep fıstığı salam çeşitlerini tatlandırmak için kullanılabilir. Yer fıstığı genellikle tatlılarda kullanılsa da dışarıda da kullanılabilir. Yer fıstığı yeşil renkli olduğu için pasta ve tatlıların süslenmesinde de kullanıcıya yardımcı olur.

Antep fıstığı kilosu ne kadar?

Antep fıstığı kilosunun fiyatlarını merak eden kullanıcılar internetten araştırıyorlar.

Gaziantep borsasında işlem gören Antep fıstığı kilosunun fiyatları ise şu şekilde:

Ürün Adı En Az En Çok Ortalama Birim
ANTEP FIS.KIR.KABUK. 141,099 149,278 143,386 KG
ANTEP FIS.KIR.KABUK. 143,920 152,264 146,254 KG

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz