Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana Sayfa Sağlık Daha fazla besin değeri için pişirmemiz gereken sebzeler

Daha fazla besin değeri için pişirmemiz gereken sebzeler

139
Daha fazla besin değeri için pişirmemiz gereken sebzeler
Daha fazla besin değeri için pişirmemiz gereken sebzeler

Çiğ gıda diyetleri oldukça yeni bir trend. İnanç, gıda ne kadar az işlenmişse o kadar iyi. Bununla birlikte, tüm yiyecekler çiğ yenildiğinde daha besleyici değildir. Bazı sebzeler pişirildiğinde aslında daha besleyicidir. Bunlardan bazıları.

Kuşkonmaz

Sebzelerde, önemli besinler bazen hücre duvarlarının içinde tutulur. Sebzeler pişirildiğinde, duvarlar parçalanarak vücut tarafından daha kolay emilebilen besinleri serbest bırakır. Kuşkonmaz pişirmek hücre duvarlarını parçalayarak A, B9, C ve E vitaminlerini emilim için daha uygun hale getirir.

Mantarlar

Mantarlar, pişirme sırasında açığa çıkan büyük miktarda antioksidan ergotionin içerir. Antioksidanlar, hücrelerimize zarar verebilecek, hastalığa neden olan ve vücudun yaşlanmasını hızlandıran serbest radikalleri, kimyasalları parçalamaya yardımcı olur.

Ispanak

Ispanak demir, magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi besinler açısından zengindir. Ancak ıspanak pişirildiğinde bu besinler daha kolay emilir. Bunun nedeni, ıspanağın demir ve kalsiyum emilimini engelleyen oksalik asit (birçok bitkide bulunan bir bileşik) ile dolu olmasıdır. Ispanağı ısıtmak, bağlı kalsiyumu serbest bırakarak vücudun emmesini kolaylaştırır.

Domates

Herhangi bir yöntemle pişirmek, domateslerdeki antioksidan likopeni büyük ölçüde artırır. Likopen, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalık riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu artan likopen miktarı, birçok önemli besin içeren kalın hücre duvarlarını parçalamaya yardımcı olan ısıdan gelir.

Havuçlar

Pişmiş havuç, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü bir madde olan ham havuçtan daha fazla beta-karoten içerir. Yağda çözünen bu vitamin kemik gelişimini, görmeyi ve bağışıklık sistemini destekler.

Biberler

Dolmalık biber, özellikle karotenoidler, beta-karoten, beta-kriptoksantin ve lutein olmak üzere, bağışıklık güçlendirici antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır. Isı, hücre duvarlarını parçalayarak karotenoidlerin vücudunuzun daha kolay emilmesini sağlar. Domateslerde olduğu gibi, biberler kaynatıldığında veya buharda pişirildiğinde C vitamini kaybolur çünkü vitamin suya sızabilir. Onları pişirmeyi deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz