Folik asit, birçok farklı meyve ve koyu yeşil yapraklı sebze türünde bulunur ve esasen vücudun 13 temel vitamininden biri olarak kabul edilen B9 vitaminidir. B9, vücudumuzun DNA ve RNA sentezlemesi için gereklidir. B9 Vitamini ya gıdalarda doğal olarak ya da takviyeler yoluyla tüketilebilir.

Vücudumuzdaki yeterli düzeyde folik asit, bir dizi sağlık yararı ile ilişkilidir. Folik asit aşağıdaki riskleri azaltır:

  • nörolojik problemler
  • Yaşa bağlı görme kaybı veya makula dejenerasyonu
  • Bazı kanser türleri (özofagus kanseri gibi)
  • Hipertansiyon

Folik asit için en iyi besin kaynakları

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, en yüksek folik asit seviyelerinden bazılarına sahiptir. Dört parça başına 89 mcg folat sunarlar. Kuşkonmaz ayrıca K vitamini ve C vitamini gibi antioksidanlar açısından da yüksektir. Antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve beyin gelişimine ve işlevine yardımcı olur.

Baklagiller

Baklagiller fasulye, bezelye, nohut ve mercimek içeren bir gıda ailesidir. Baklagiller mükemmel bir folik asit kaynağıdır. Folik asit içeriği, seçtiğiniz baklagil türüne bağlı olarak değişecektir. Örneğin, barbunya, bir fincan porsiyon başına 294 mcg folat içerirken, kara gözlü bezelye bir fincan porsiyon başına 122 mcg folat içerir. Baklagiller lif ve protein bakımından da yüksektir ve eti azaltmaya çalışıyorsanız harika bir seçimdir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil, yapraklı sebzeler mükemmel bir folik asit kaynağıdır. Özellikle folat açısından zengin olan bazı yeşil, yapraklı sebzeler şunlardır:

  • Ispanak: 1/2 fincan başına 131 mcg
  • Marul: Bardak başına 64 mcg
  • Brüksel lahanası: 1/2 fincan başına 78 mcg

Dana karaciğeri

Sığır karaciğeri 100 gram porsiyon başına 220 mcg folik asit içerir. Sığır karaciğeri ayrıca yüksek miktarda demir, A vitamini ve bakır içerir.

Brokoli

Brokoli, 1/2 fincan başına 52 mcg folat içeren turpgillerden bir sebzedir. Brokoli aynı zamanda harika bir lif kaynağıdır ve iltihabı azaltmaya, kan şekerini kontrol etmeye ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

Muz

Muz, mükemmel miktarda folik asit içeren meyveler arasındadır. Örneğin orta boy bir muz yaklaşık 23.6 mcg içerir.

Yumurtalar

Yumurta, iyi bir kahvaltının olmazsa olmazı olmasının yanı sıra 22 mcg folik asit içerir. Vitaminler açısından zengindirler ve ekstra protein almanın harika bir yoludur.

Turunçgiller

Portakal veya limon gibi turunçgiller, günlük önerilen folik asit miktarını almanın başka bir yoludur. Örneğin büyük bir portakal, 55 mcg folat içerir.