Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaHaberlerGaziantep (Antep) gezilecek görülecek en güzel 5 yer

Gaziantep (Antep) gezilecek görülecek en güzel 5 yer

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Gaziantep, insanlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Mezopotamya ile Akdeniz arasındaki kavşak noktasında yer almaktadır. Dünyaca ünlü fıstıkları ve onlardan yapılan yöresel tatlıları ile de tanınan şehir, zengin gastronomi kültürüyle Türkiye’nin lezzet başkenti de denilebilir.

GAZİANTEP (ANTEP) GEZİLECEK GÜZEL YERLER

Elbette tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgede yer alan bir şehir için, eşsiz bir tarihi dokuya ve insanlığın ortak mirasının muhteşem parçalarına sahip olmamak mümkün değildir. İnsanların avcı-toplayıcı olarak yaşadığı Paleolitik çağ yerleşimlerinin izlerini barındıran Gaziantep’te Hitit, Mitanni, Asur, Med, Pers, Seleukos ve Roma dönemlerine ait tarihi eserler bulunmaktadır. Tüm bu kadim medeniyetlerin yanı sıra İslam medeniyeti, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’na ait eserler de Gaziantep’in tarihi ve kültürel değerlerinin birer parçasıdır. Gelelim Gaziantep’te gezilecek görülecek en güzel 5 yerin listesine. Antep’te gezilecek güzel yerlerden 5’i şöyle:

  1. Gaziantep Kalesi
  2. Gaziantep Arkeoloji Müzesi
  3. Rumkale
  4. Yesemek Ören Yeri
  5. Zeugma Ören Yeri

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Bu değerli kültür varlıklarından biri de şehir merkezine girer girmez dikkatinizi çeken heybetli bir yapı olan Gaziantep Kalesi. 6000 yıllık bir harabe tepesi üzerinde bulunan bu kalenin MS 2. veya 3. yüzyılda Romalılar tarafından gözetleme kulesi olarak inşa edildiği ve zamanla iyileştirildiği sanılıyor. Türkiye’nin bugüne kadar korunmuş en dikkat çekici kalelerinden biri olan yapı, Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

gaziantep arkeoloji müzesi
Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Kent alanında yapılan arkeolojik kazılar sırasında bulunan tarihi eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz . 1944 yılından beri varlığını sürdüren müzede Neolitik dönem heykeli formundaki insan figürü, Kommagene Krallığı’nın kurucusu I. Antiochos heykelinin başı ve taş gibi önemli eserleri görebilirsiniz. Hurri gökyüzü ve fırtına tanrısı Teshub’un oyulduğu levha ve tarih boyunca harika bir yolculuğa çıkın.

Rumkale

Rumkale
Rumkale

Gaziantep’in en etkileyici yerlerinden biri , Merzimen Çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği yüksek kayalıkların üzerindeki bir tepede bulunan Rumkale . Muhteşem bir nehir manzarası sunan ören yeri aynı zamanda Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor. İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın buraya yerleştiği ve hatta İncil’in bir nüshasını bir mağarada sakladığı hikâyeleri Rumkale’yi Hristiyanlık tarihinin en önemli yerlerinden biri yapmaktadır.

Yesemek Ören Yeri

Yesemek Ören Yeri
Yesemek Ören Yeri

Gaziantep’te bulunan Yesemek Ören Yeri , M.Ö. 1300 yıllarına tarihlenen, dönemin en büyük taş ocaklarından ve heykel atölyelerinden birinin kalıntılarını da barındırıyor. Yüzlerce yıl önce çok iyi organize edilmiş gibi görünen taş ocağı ve heykel atölyesinde, taş ocağında taş kesme, heykel tasarımlarının hazırlanması ve tamamlanmasının tüm aşamaları takip edilebiliyor. Elbette pek çok heykel örneğini görebileceğiniz ören yeri, sadece antik sanat örneklerini değil, nasıl yapıldığına dair bilgileri de bulabileceğiniz bir açık hava dersliği.

Zeugma Ören Yeri

Zeugma Ören Yeri
Zeugma Ören Yeri

Roma sanatının korunduğu bir zaman kapsülünü andıran Zeugma Ören Yeri’ni görmeden Gaziantep’ten ayrılmak mümkün değil . Antik kentin eteklerinde yer alan ve Fırat Nehri’ne kadar uzanan Roma villalarını görmek için Zeugma Örenyeri’ni ziyaret etmelisiniz. Bu villalarda kazılan muhteşem mozaikleri görmek için , kazı alanına biraz uzak olsa da Zeugma Mozaik Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar