Pankreas kanseri nedir nasıl tedavi edilir?

584
Pankreas kanseri nedir nasıl tedavi edilir?

Bu makalede, Pankreas Kanseri Nedenleri, Belirtileri, Tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilecektir, ayrıca pankreas kanseri teşhisi içi gerekli olabilecek testlere de değinilecektir. Böylece pankreas kanseri hakkında tıbbi ve detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Pankreas kanseri basitçe vücudumuzda işlevi olan pankreas organının kanseridir ve bugün neredeyse her pankreas kanseri hastasının ölümüne neden olabilmektedir. Pankreas kanserinde, organ semptomlar yalnızca durumun vücudu önemli ölçüde etkiledikten sonra belirtiler gösterir, böylece tedavi şansını azaltır.

Pankreas Kanseri için Testler Önerilir

Doktorunuzun pankreatik kanseri teşhis etmek için yapabileceği birçok farklı test vardır. Pankreas kanseri teşhisinin başlıca yolu ayrıntılı tıbbi öykü ve kapsamlı bir tıbbi muayenedir. Bu muayene sırasında doktor hastanın karşılaşacağı riski değerlendirir. Bu testlerin çoğu görüntüleme testidir. Ultrasonografi ses dalgalarının yardımıyla yapılan ve yaygın olarak kullanılan bir tıbbi testtir . Diğer bir test ise yine bilgisayarlı tomografi taramasıdır ve iç organların görüntülerini tarama yoluyla doktora bilgi verir. Bunların dışında bir teşhis yolu daha vardır: Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) pankreatik kanseri saptamak için kullanılan bir başka özel testtir. Bloke edilmiş safra kanallarını tespit etmek için pankreasta bir boya kullanılır. X ışını ve biyopsi pankreas kanserini varsa teyit eder. Pankreas kanseri tespiti için manyetik rezonans görüntüleme dahi kullanılabilir. Oktreotid olarak adlandırılan ve radyuma bağlanan bir hormondur. Dört saat sonra boya enjekte edildikten sonra, radyoaktivitenin nerede bulunduğunu gözlemlemek için bir kamera kullanılır. Bu hormon kendisini pankreas nöroendokrin tümörlerine bağlar ve bu da tümörleri tespit etmeyi kolaylaştırır.

Pankreas Kanserinin Nedenleri

Pankreas kanserinin spesifik bir nedeni olmamasına rağmen, pankreas kanserine neyin sebep olduğu konusunda fikir verebilecek bazı endikasyonlar mevcuttur. Bunların çoğu pankreas kanseri riski taşıyor.

A.1)Pankreas Kanseri Kimlerde Görülür

Pankreas kanseri, özellikle 55 yaş üzerindeki erkeklerde görülür. Tipik olarak fazla kilolu veya obezite öyküsü olan ya da fiziksel aktiviteye sahip olmayan erkekler pankreas kanserine karşı daha yatkındır. Ailenizin pankreas kanseri öyküsü varsa, pankreas kanseri olma olasılığınız yüksektir. Tütün-sigara-nargile- pipo- alkol kullanımı gibi yaşam tarzı seçimleri de pankreas kanseri riskine neden olabilir.

Kronik pankreatit kısaca pankreasta iltihaplanma olarak bilinir. Karaciğer sirozu pankreas kanseri olma riskinizi artırır. Pankreasın doğrudan arızalanması nedeniyle ortaya çıkan diyabet, pankreas kanserinin bilinen bir sonucudur. Pankreas kanseri çeken insanlar şeker veya glikoza karşı tolerans göstermezler. Yeni diyabet ilaçlarının pankreas kanseri riskinizi artırabileceğini gösteren bir araştırma da vardır. Bazı kimyasallara maruz kalma, genetik mutasyonlara neden olabilir ki bu da pankreas kanserleri de dahil olmak üzere farklı kanserlere neden olabilir. 

  1. Pankreas kanserinin Belirtiler

Kolaylıkla tespit edebilen pankreas kanseri belirtileri vardır. Bununla birlikte, bu belirtilerin her zaman kansere işaret etmesi gerekmez. Pankreas kanseri semptomlarının bazılarını sıralamak gerekirse;

sarılık hastalığı çok önemli bir pankreas kanseri semptomudur. Yüz ve cildin sarı renk alması olarak kendini gösterir. Bu sarı renk

, vücuttaki bilirubinin yüksek içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bilirubin vücutta toplanır, çünkü karaciğerdeki safra kanalları tamamen veya kısmen tümörle tıkanmıştır.

  • Sırtta karın ağrısı veya ağrı
  • Sürekli yorgunluk
  • İstenmeyen kilo verme
  • Bazen dışkıda değişiklikler
  • Cilt Kaşıntısı
  • İştah kaybı
  • Diyabetin başlaması

diğer belirtiler arasındadır.

Pankreas vücutta insülin üretmekle sorumludur. Pankreas kanser olduğunda, başarısız olur veya insülin üretimini düşürür.

Bu semptomlar aynı zamanda genel hastalıklar olsa da, vücudun önemli sorunlarını yoğunlaştırmadan önce sorunun kökünü kontrol etmek gerekir. 

Pankreas Kanserinin Tedavisi

Pankreas kanseri tedavisi, çoğu kanserin tedavi prosedürü ile aynıdır. Öncelikle tümör tanımlanır; Biyopsi tümör türünü doğrular. Bundan sonra hasar gören dokunun tamamını veya bir kısmını çıkarmak ikinci yoldur. Sonra kişiye kanserin ne derece ciddi olduğuna bağlı olarak bazı radyoterapi veya kemoterapi tedavisi verilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz