Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaHaberler17 yaşındaki genç Marmara Üniversitesi'ni hackledi, SMS ile uyardı

17 yaşındaki genç Marmara Üniversitesi’ni hackledi, SMS ile uyardı

Marmara Üniversitesi’ndeki 5 bin kişinin verilerine ‘YUBA’ lakaplı 17 yaşındaki hacker tarafından el konuldu. Üniversiteyi SMS ile uyaran hacker, “Devlete zarar vermiyorum, açık buldum, hackledim. Size söyleyeyim, açığı kapatın” dedi.

Bu kez veri sızıntısının adresi Marmara Üniversitesi oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) tarafından yayınlanan “veri ihlali bildirimi”ne göre, Üniversitenin Bilgi Yönetim Sistemi’ndeki SMS gönderme hizmetindeki yetkili kullanıcı hesabı, “YUBA” lakaplı 17 yaşındaki bir hacker tarafından ele geçirildi. .

Soruşturma başladı

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre, ele geçirilen hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı açıldığı ve kendisine yeni kullanıcı hesapları açma yetkisi verildiği belirlendi.

Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerine ulaşıldığı belirlendi. Sızıntının bildirilmesinin ardından KVKK, Marmara Üniversitesi tarafından yapılan ihlal bildirimini açıklarken, ihlalle ilgili soruşturma başlattı.

Üniversitenin veri sistemini hackleyen YUBA’nın SMS ile yetkilileri uyardığı ortaya çıktı.

“YUBA” mesajında ​​yetkililere şu şekilde hitap etti:

“Merhaba Sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bir bilgisayar korsanıyım. Ama devletime zarar verecek bir şey yapmıyorum. Az önce buldum. web sitesinde bir güvenlik açığı ve biz onu hackledik. Bu yüksek riskli bir güvenlik açığı. Yetkili kişi lütfen benimle iletişime geçin. Bana ulaşın. Size boşluğu anlatayım, kapatın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar