Adetim Gelmeden Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir?

133
Adetim Gelmeden Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir?
Adetim Gelmeden Ağrıların Başlamasının Sebebi Nedir?

Farklı yerlerde duyduğumuz birçok sorun arasında yer alan adet sancısı adet öncesi dönemde de kendini gösterebilir. Kadınları yataklara düşürecek derecede olabilen bu durum, kistler ve rahim hastalıkları nedeniyle de artabilir.

Üşütmek söz konusu olduğunda da adet sancılarının artması mümkün olur. Ama bu ağrılar ağrı kesici kullanımı, dinlenme ve sıcak kompreslerle hafifleyebilir. Ayrıca adet sancılarının giderilmesi için beslenme çözümleri de vardır. Özellikle sıcak çaylar içilmesi, fanila giyilerek belin sıcak tutulması sağlanabilir.

Adetin Ön Belirtisi Ağrılardır

Adet olmadan önce kasıklarda kramplar ve ağrılar görülür. Genelde üşüten kadınlarda görülen bu ağrıların şiddeti artış gösterebilir. Adet öncesi görülen ağrılar adetin yaklaştığına işaret eder. Adetin ilk iki günü şiddetlenen ağrıların sonraki günlerde azaldığı görülür.

Ağrıların nedeni kanın atılması için gerçekleşen rahim kasılmalarıdır. Bu kasılmalar, kişinin migreni varsa baş ağrısına da yol açabilir. Endometriozis, miyomlar ve enfeksiyonlar adet ağrılarının artmasına yol açabilir.

Tedavisi Var Mı?

Dismenore adı verilen bu sorunun tedavisinde kullanılan ağrı kesiciler, kişinin daha ağrısız bir süreç yaşaması için ağrı kesiciler ve doğum kontrol haplarıyla sağlanır. İlerleyen durumlarda ise kapalı teknikle ameliyatlar yapılmaktadır. Ameliyatla dismenore tedavisi çok tercih edilmez. Doğum yapmamış hastalarda var olan rahim ve yumurtalık hastalıklarının tedavisi genelde ilaçla tedavi edilir.

Doğum Yapınca Adet Ağrısı Azalır Mı?

Adet ağrısının doğum yapınca azalacağı inancı kısmen doğrudur. Her kadın için geçerli olmasa da doğum sonrası rahim ağzı açık olacağı için adet kanının boşalması daha kolay olabilmekte, ağrılar nispeten azalmış gösterebilmektedir. Adet sancısını azaltan çay olarak kadınlara zencefilli çay ve papatya çayı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz