Adını tüm Türkiye’ye duyurmuş Gaziantep’li sanatçılar

2108

Adını tüm Türkiye’ye duyurmuş Gaziantep’li sanatçılar, ünlüler ve ünlü isimler kimler? İşte detaylı liste ve hayat hikayeleri…

#1 Kenan Doğulu

Gaziantepli Kenan Doğulu kimdir?
Gaziantepli Kenan Doğulu kimdir?

31 Mayıs 1974 tarihinde Türk Pop müziğinin en önemli müzisyenlerinden birisi olan Yurdaer Doğulu ve Serpil Doğulu çiftinin ortanca çocuğu olarak İstanbul Cihangir’de dünyaya geldi. Aslen Gaziantepli olan Doğulu, kendisi gibi müzisyen olan ağabeyi Ozan Doğulu ve moda-tasarım ile ilgilenen kız kardeşi Canan Doğulu’yla beraber üç kardeştir. Beş yaşındayken konservatuvarın piyano bölümüne birincilikle girdi. Altı sene piyano bölümünde eğitim aldı, hocası Erkan Alpay’dan flüt, Erdem Sökmen’den gitar dersleri aldı. Bu sırada tiyatro eğitimi, çocuk korosunda solistlik, ritmli sazlar öğrenimini de sürdürdü.

#2 Metin Uca 
Gaziantepli Metin Uca Kimdir?
Gaziantepli Metin Uca Kimdir?

Babası Hakkarili annesi Bilecikli olan; kimya mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve tiyatro eğitimleri alan Uca, 1987 yılında kazandığı Anadolu Ajansı sınavıyla muhabirliğe başladı. 1989 yılında TRT’ye geçen Metin Uca, daha sonra Kanal D, Show TV, atv, Star TV gibi kuruluşlarda muhabirlik, programcılık yaptı.

CHP içinde aktif siyasetle uğraştı, 1999 yılından sonra “Günaydın Türkiye” adlı sabah haberleri programları ve “Passaparola” adlı yarışmayla tanındı. Tek kişilik gösterilere de çıkan ve seslendirme çalışmaları yapan sanatçı, 2004 yılından bu yana bir kitap üzerinde çalışıyor. 2010’da Star TV’de yayınlanan “Passaparola” adlı programın sunuculuğunu yapmıştır.

#3 Engin Nurşani

Gaziantepli Engin Nurşani Kimdir?
Gaziantepli Engin Nurşani Kimdir?

Asıl ismi Engin Ayhan olup (1984) yılında Almanya’nın Krefeld şehrinde doğmuştur. Aşık Ali Nurşani ve Angelika Nurşani çiftinin iki çocuğundan küçüğü olan Engin Nurşani, Özgün Türk Halk Müziği sanatçısıdır, halk arasındaki deyimiyle bir ozandır. Evlidir ve Ozan Ali adında bir erkek çocuk sahibidir. Küçük yaşlardan itibaren babasından müzik eğitimi almış beraber konserlerine katılmıştır. 2003 yılında çıkardığı ilk Albümü ‘Adına bir çizik çektim’ ile profesyonel müzik hayatına adım atmıştır.

#4 Edip Akbayram

Gaziantepli Edip Akbayram Kimdir?
Gaziantepli Edip Akbayram Kimdir?

29 Aralık 1950’de Gaziantepte doğdu. Henüz dokuz aylıkken çocuk felcine yakalandı. Bu hastalığın pençesinde çocukluğunu geçiren Edip Akbayram’ın müziğe tutkusu da çocukluk yıllarında başladı.

#5 Ebru Gündeş
Gaziantepli Ebru Gündeş Kimdir?
Gaziantepli Ebru Gündeş Kimdir?

12 Ekim 1974 yılında dünyaya gelen Ebru Gündeş aslen Gaziantep’lidir. İlk albümü 1993 yılında piyasaya çıkan Ebru Gündeş bir dönem konfeksiyon işçisi olarak çalışmaktaydı.Neşe Demirkat tanıştıktan sonra hayatında önemli değişiklikler olan Gündeş Emel Sayın’a vokalistlik yapmıştır.

1994 yılında ikinci albümü olan Tatlı Bela’yı piyasaya sürdü.  İkinci albümüyle 1995 yılında 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri´nde ‘En İyi Kadın TSM Sanatçısı’ ödülünü aldı.

#6 İhsan Güvenç

Gaziantepli İhsan Güvenç Kimdir?
Gaziantepli İhsan Güvenç Kimdir?

1983 Gaziantep doğumlu olan İhsan güvenç

, türk müziği devlet konservatuarı mezunudur. Star TV’de yayınlanan “Popstar Alaturka” yarışmasında ciddiye alınır bir performans ile birinci olmuştur. Şu an TRT’nin sözleşmeli sanatçısı olan İhsan Güvenç, 2010 yılında Seyhan Müzik etiketini taşıyan Selçuk Tekay yönetiminde ‘Sitem’ adlı ilk albümünü çıkarmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz