Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkSüt içmenin yararları: İşte 5 nedeni

Süt içmenin yararları: İşte 5 nedeni

İster vejeteryanlıktan ister hayvansal ürünler yemekten bahsediyor olalım, ister aslında ne kadar sağlıklı olduğundan, süt tüketimi beslenme dünyasında hararetle tartışılan bir konu. Sütün neden diyetimiz için iyi bir fikir olduğunu biraz daha ayrıntılı olarak görelim.

Besinlerle doludur

Sütün beslenme profili etkileyicidir – sonuçta amacı yeni doğan hayvanları tam olarak beslemektir. Sadece bir bardak tam inek sütü şunları içerir:

  • Protein: 8 gram
  • Yağ: 8 gram
  • Kalsiyum: RDI’nin %28’i
  • D Vitamini: RDI’nin %24’ü
  • Riboflavin (B2): RDI’nin %26’sı
  • B12 Vitamini: RDI’nin %18’i
  • Potasyum: RDI’nin %10’u
  • Fosfor: BKA’nın %22’si
  • Selenyum: RDI’nin %13’ü
Modern diyetlerde genellikle eksik olan besinler olan potasyum, B12, kalsiyum ve D vitamini sağlar. Süt ayrıca iyi bir A vitamini, magnezyum, çinko ve tiamin kaynağıdır. Ayrıca, mükemmel bir protein kaynağıdır ve yüzlerce farklı (ve faydalı) yağ asidi içerir.

Kaliteli protein kaynağıdır

Süt, sadece bir fincan 8 gram içeren zengin bir protein kaynağıdır. Protein, bağışıklık sisteminin gelişimi ve düzenlenmesi de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok hayati işlev için gereklidir. Süt “tam bir protein” olarak kabul edilir, yani vücudunuzun optimal düzeyde çalışması için gerekli olan dokuz temel amino asidin tümünü içerir.

Süt kemik sağlığına fayda sağlar

Süt tüketimi uzun zamandır sağlıklı kemiklerle ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, kalsiyum, fosfor, potasyum, proteinler ve (bazı ürünlerde) K2 vitamini gibi besinlerin güçlü kombinasyonudur. Tüm bu besinler, güçlü ve sağlıklı kemikleri korumak için gereklidir. Vücudumuzdaki kalsiyumun yaklaşık %99’u kemiklerimizde ve dişlerimizde depolanır. Süt, vücudunuzun D vitamini, K vitamini, fosfor ve magnezyum da dahil olmak üzere kalsiyumu düzgün bir şekilde emmesi için ihtiyaç duyduğu besinlerin mükemmel bir kaynağıdır.

Kilo alımını önlemeye yardımcı olur

Birkaç çalışma, süt alımını daha düşük obezite riski ile ilişkilendirmiştir. İlginçtir ki, bu fayda sadece tam yağlı sütle ilişkilendirilmiştir. 18.000’den fazla orta yaşlı ve yaşlı kadın üzerinde yapılan bir araştırma, daha fazla yağlı süt ürünleri yemenin daha az kilo alımı ve daha düşük obezite riski ile ilişkili olduğunu buldu. Süt, kilo kaybına katkıda bulunabilecek ve kilo alımını önleyebilecek çeşitli bileşenler içerir. Örneğin, yüksek protein içeriği daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve bu da aşırı yemeyi önleyebilir.

Süt “esnek” bir bileşendir

Süt, diyetinize kolayca eklenebilecek çok yönlü bir bileşendir. Süt içmeye ek olarak, günlük rutininize dahil etmek için şu fikirleri deneyin:

Smoothies: Sağlıklı smoothie’ler için yüksek proteinli harika bir temel oluşturur. Besleyici bir atıştırmalık için ıspanak ve az miktarda meyve ile birleştirmeyi deneyin.

Yulaf ezmesi: Sabah yulaf ezmesi veya sıcak mısır gevreği hazırlarken suya lezzetli, daha besleyici bir alternatif sağlar.

Kahve: Sabah kahvenize veya çayınıza eklemek, içeceğinize faydalı besin maddelerini artıracaktır.

Çorbalar: Eklenen lezzet ve beslenme için en sevdiğiniz çorba tarifine eklemeyi deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Başlıklar